پرش به محتوا

روش پاک کردن اشک چشم گربه

چشم گربه خوشگل چشم سبز گربه

از مشکلات و سوالاتی که تقریباً تمامی مالکین گربه ها از هر نژادی به خصوص پرشین کم و بیش آن را تجربه می کنند، موضوع اشک گربه است .
اول این که بهتره بدونیم اشک در گربه ها امری کاملا طبیعی هست. میزان و نوع این اشک ریزی بین انواع گربه ها میتونه متفاوت باشه و عوامل مختلفی از جمله زمینه ژنتیکی و محیط زندگی و نوع کیفیت آب و هوا میتونه در نوع و مقدار اشک گربه موثر باشه، اما اشک ریزی تقریباً در تمام پرشین ها طبیعی هست، اگر چه در گربه های پرشین با رنگ روشن تر مشهود تره. علت اشک ریزی در گربه های پرشین، کوتاه بودن پوزه در این نژاد از گربه هست که روی سیستم غدد اشک حیوان تاثیر میذاره.
میزان اشک چشم در گربه نژاد پرشین چگونه و تا چه حدی طبیعی قلمداد میشه؟
اشک چشم گربه های پرشین در حالت طبیعی و در گربه های سالم، باید به رنگ قهوه ای سوخته یا زرشکی باشه. این رنگ اشک چشم گربه حاصل برخورد اشک چشم با محیط خارج هست که موجب نوعی اُکسیده شدن اشک میشه. اگر ترشحات چشم پرشین شما به این رنگ است، این حالت طبیعی قلمداد میشه. اما اگر ترشحات به رنگی غیر از این دو رنگ باشه، این ترشحات عموماً طبیعی نیستند. مثلاً ترشحات زردِ کم رنگ یا سبز رنگ، نشانه عفونت چشم گربه هستند و در این زمان باید گربه را حتماً برای معاینه به نزد دامپزشک برد.
اشک ریزی و ترشحات چشم گربه شما میتونه کم یا زیاد باشه. اما نباید موجب به هم چسپیدن پلک بالا و پایین بشه. پس اگر ترشحات چشم پرشین شما زیاد هست، این جای نگرانی نداره. اما اگر ترشحات چشم باعث به هم چسپیده شدن پلک های بالا و پایین بشه، معاینه گربه توسط دامپزشک توصیه میشه.
درمان اشک چشم بیش از حد گربه‌ها چیست؟
واقعیت اینه که درمانی برای اشک ریزی در پرشین ها و گربه ها وجود نداره، چون اساساً این یک عارضه قلمداد نمیشه که نیاز به درمان داشته باشه و برای گربه طبیعی هست. این بخشی از طبیعت حیوانه.
تنها و البته مهم ترین کاری که از دست صاحب گربه برمی‌آد اینه که چشم گربه رو روزانه یک الی دو بار تمیز کند. شما میتونید با یک دستمال مرطوب یا یک تکه پنبه نم دار چشم گربه را به آرامی و ملایمت تمیز کنید. دقت داشته باشید که بعد از پاک کردن اشک ها حتماً با یک دستمال کاغذی خشک چشم گربه را خوب خشک کنید تا رطوبتی در چشم گربه باقی نمونه.
تجربه ثابت کرده که تمیز کردن اشک ها وقتی با آب مقطر باشه، موثرتر هست. علاوه براین امروزه در اکثر پت شاپ ها و داروخانه های دامپزشکی، انواع محلول های تمیزکننده اشک چشم گربه موجوده.